.:Wargaming Zone:. - serwis wargamingowy - .:Kluby:.
Wargaming Zone     
Wtorek godzina 09:48,
11 grudzień 2018

Bracia Czesi
Data: Czw 31 Sie, 2006

Nie jest to typowa informacja o klubie działającym w Pradze, a raczej krótka relacja z podróży, gdyż na przełomie czerwca i lipca miałem przyjemność odwiedzić Pragę i tamtejszy klub wargamingowy www.wargaming.eu. Grupa praska korzysta z pomieszczeń jednej z uczelni wyższych na obrzeżach centrum miasta, gdzie na co dzień pracuje jeden z jej członków. Spotkanie było dość kameralne, łącznie 6 osób. W zwyczajnej sali seminaryjnej zestawiono stoły, nakryto je zielonym suknem i po chwili były gotowe dwa stanowiska do grania. Na jednym – o wielkości ok. 1,5m x 4,5m rozstawiono starcie z rejonu Ardenów 1944 w systemie „Flames of War”. Na drugim „stole” – znacznie mniejszym – system autorski do rozgrywania starć we współczesnej Afryce.

Pierwszy system nieco bardziej skomplikowany, dużo modeli i figurek, dużo rzucania kośćmi – niemniej spore starcie na dużej szerokości frontu było prowadzone tylko przez dwie osoby. Gra szła sprawnie, wg mojej pobieżnej oceny reguły są dość precyzyjne, nie był konieczny sędzia. Zbiór przepisów wydany przez komercyjną firmę oraz szczegółowe listy armii mają atrakcyjną szatę graficzną, czytelne tabele i dużo zdjęć z odpowiedniego okresu II Wojny Światowej.

Drugi system wyglądał na klasyczny „Beer and pretzles”. Po obu stronach po kilka modeli i kilkadziesiąt figurek podzielonych na oddziały. Same przepisy to kilkanaście stron maszynopisu. Stosunkowo niewielki stopień trudności, czas rozgrywki liczony raczej w minutach niż w godzinach. Sympatyczna zabawa, w sam raz, by spędzić przyjemne popołudnie z grupą przyjaciół, puszką piwa i przegryzką.

Jestem pod dużym wrażeniem otwartości i gościnności grupy praskiej. W razie, gdyby ktoś był w pobliżu Pragi, polecam – warto wpaść. Kontakt: nick@wfgamers.org.uk

Polecam też http://www.wargaming.eu/battlefields/lovosice/index.htm – ja z kilkoma osobami w każdym razie się wybieram.

Bardzo prawdopodobny jest udział wargamingowców z Czech na organizowanym przeze mnie spotkaniu „Pola Chwały”, więc jest szansa dowiedzieć się coś więcej o ich działalności, a być może także zacieśnić współpracę.

Robert Kowalski

Komentarze

Dodaj komentarz