.:Wargaming Zone:. - serwis wargamingowy - .:Artykuł - Architektura obronna w krajobrazie Polski. Od Biskupina do Westerplatte:.
Wargaming Zone     
Poniedziałek godzina 12:39,
10 grudzień 2018

Architektura obronna w krajobrazie Polski. Od Biskupina do Westerplatte
Data: Śr 02 Mar, 2005
Autor: Robert Kowalski
Recenzja książki "Architektura obronna w krajobrazie Polski. Od Biskupina do Westerplatte", autor Janusz Bogdanowski

Opis:
Tytuł: Architektura obronna w krajobrazie Polski. Od Biskupina do Westerplatte, Autor: Janusz Bogdanowski, Wydawca: Wydawnictwo Naukowe PWN, Rok wydania: 2002 (wyd. II), Oprawa: Twarda, Format: 17x24 cm, Język: polski, Ilość stron: 611, Ilość fotografii: 32 kolorowe, setki rycin, ISBN: 8301122234

Recenzja:
Książka jest pierwszą tak pełną i przejrzystą syntezą dziejów fortyfikacji, z jaką się zetknąłem. Jest próbą objęcia i logicznego usystematyzowania wszelkich form sztuki obronnej, jakich używano i jakich ślady możemy dziś spotkać w granicach dawniej lub współczesnej Polski. Począwszy od prostych naturalnych schronisk, poprzez najwcześniejsze warownie i grody, aż po okres II Wojny Światowej włącznie. Autor prowadzi nas pokazując wszelkie formy sztuki obronnej - od ich podstawowych elementów, po złożone systemy regionalne i krajowe. Wykłada ich założenia, wskazuje na zalety w stosunku do form wcześniejszych i stosowanej wówczas broni, tłumaczy dalsze kierunki rozwoju, wskazuje wreszcie na słabe punkty i przyczynę zaniku.

Praca zawiera ogromną, encyklopedycznie usystematyzowaną wiedzę, podaną w sposób zrozumiały nawet dla osoby nie będącej historykiem, czy architektem. Jest bogato ilustrowana rycinami z epok, zdjęciami i rekonstrukcjami. Jej wielką wartością są bardzo liczne schematy ilustrujące omawiane systemy i drobiazgowo analizujące poszczególne omawiane elementy. Tablice systematyzują koncepcje autora i ułatwiają zrozumienie tekstu, chwilami dość jednak zawiłego i specjalistycznego. Zachwyca przebogata dokumentacja źródłowa i bibliografia. Ilustrowany słownik terminologiczny dodatkowo wyjaśnia każde użyte słowo i wyrażenie z dziedziny architectura militaris. Wreszcie – rzecz bardzo cenna dla osób czytających prace obcojęzycznych autorów - pozycja zawiera słownik terminologiczny sztuki obronnej z odpowiednikami w pięciu językach.

Synteza jest bezcenną kopalnią wiedzy, opartą na rzetelnych naukowych podstawach, a koncepcje autora są bardzo silnie umotywowane i stanowią owoc wieloletniej pracy. Trudno mi więc stawiać tu jakiekolwiek oceny - na pewno nie ma w chwili obecnej niczego, co na naszym rynku mogłoby z nią konkurować. Polecam wszystkim zainteresowanym.

Została wydana w 2002 roku, ale wciąż jest dostępna w sklepach EMPIK, księgarniach PWN i wysyłkowych.

Komentarze

Dodaj komentarz